Az M.H. Központi Honvédkórház bőrosztályának története

A bőrgyógyászati osztály a Honvédkórház alapításakor, 1899-ben kezdte meg működését a nemi betegek ellátása terén 100 ággyal. A következő években a nemi betegek mellett fokozatosan felvételre kerültek bőr-és urológiai betegek is. Az I. világháború alatt Dr.Neuber Ede is az osztályon dolgozott, aki később debreceni tanszékvezető, majd a budapesti Bőrklinikán Nékám professzor utóda volt. A két világháború között mint bőrgyógyászati -és urológiai osztály működött dr. Csukás Béla urológus főorvos vezetésével.

1939-ben a két osztály különvált, a bőrgyógyászati osztály önállón kezdte meg működését dr. Boltrész Ferenc orvos alezredes irányításával. A háború alatt a nagyszámú nemi beteg mellett főleg pyodermákat, parazitás megbetegedéséket, égett és fagyott sérülteket kezeltek az osztályon.

1942-ben került az osztály élére dr. Pastinszky István aki 34 éves osztályvezetői tevékenysége alatt belgyógyászati szemléletű dermatológiai iskolát teremtett az osztályon. Irányítása alatt a tudományos munka tartós fellendülése következett be.

Az ötvenes évek elejétől az osztály a katona-egészségügyi szolgálat keretében a dermatovenerológiai gyógyító, tudományos és továbbképző központ szerepét töltötte be.

Ebben az időszakban az osztályon dolgozott dr. Rácz István is, aki később a SOTE Bőrklinikájának professzore lett. 1957-ben Pastinszky professzorral közösen írták a több nyelven megjelent "Belbetegségek bőrtünetei" című, igen nagysikerű könyvet.

Pastinszky professzor úr 1971-től hét éven át volt a Magyar Dermatológiai Társulat elnöke, és több külföldi dermatológiai társulat választotta tiszteletbeli tagjává.

1976-ban nyugállományba vonult, de ezután is éveken át segítette az osztály működését, és ambulans rendelést folytatott a kórházban.

1976-ban dr. Marczell István o. ezredes vette át az osztály irányítását. Vezetése alatt kezdte meg működését osztályunkon a gomba laboratórium, ahol lehetőség volt mikroszkópos és tenyésztéses vizsgálatok később szerológiai vizsgálatok végzésére, értékelésére. Marczell főorvos úr nagy energiát fektetett a gombák tanulmányozásába.

A 70-es, 80-as években jelentős fejlődés következett be osztályunkon. Az országban elsők között sikerült beszereznünk PUVA-therápiás készüléket, és az argon-laser kezelőegységet. E két készülék beszerzésével az osztály profilja bővült, és jelentősen megnőtt az osztály ambulans betegforgalma is, fény- és laser therápiás szakambulancia kezdte meg működését dr. Apostol Éva és Lányi Cecília vezetésével.

Önálló fotolabort rendeztek be, és a bőrosztály saját fotóssal rendelkezett, ennek köszönhetően az osztálynak nagyszámú dia anyagot sikerült összegyűjtenie.

Az ekkor 75 ágyas osztály a nagyszámú honvédségi beteganyag mellett fokozatosan bekapcsolódott a polgári betegek ellátásába is.

Számos szakorvosjelölt töltötte itt szakmai gyakorlatát.

Az osztály jellegének megfelelően a fő profilt a fertőzéses és allergológiai esetek ellátása jelentette, majd a polgári betegek megjelenésének köszönhetően ez bővült

és magában foglalta a bőrgyógyászat valamennyi területét.

Az osztály a 80-as évek közepére megvalósította a bőrbiopsziás anyagok saját leletezését, (dr.Vajda Adrienne jelenlegi másodfőorvosnő bőrgyógyász, pathológus, onkológus).

1991-től onkodermatológiai (Dr.Vajda Adrienne) ált. bőr- és nemibeteg (kezdetben dr.Katona Ágnes, majd 1999-től dr. Parapatics Csilla) és allergológiai (dr.Matura Mihály, 1999-től dr.Baló-(Banga) J.Mátyás) szakambulanciák működnek az osztályhoz integráltan. Dr.Matura Mihály 1993-98-ig kezdetben Soros ösztöndijasként készitette el és védte meg PhD tézisét a leuveni Katolikus Egyetem Prof. Anna Goosens irányitása mellett a kortikoszteroid externák által kiváltott allergiák tárgykörében. Jelenleg Stockholmban működik.

Dr.Baló-Banga J.Mátyást a Semmelweis Egyetem 1995-ben a gyógyszerek okozta allergiás és más adverz reakciók diagnosztikájának tárgyköréből habilitálták egyetemi magántanárrá. 1999-től az allergológiai szakambulancia profilját folyamatosan bővíti ebbe az irányba is. A laboratóriumi háttér az MH Egészségvédelmi Intézetének Immunológiai laboratóriumával történő kollaboráció révén (Dr.Fűrész József, Dr. Schweitzer Katalin) adott.

Az osztályon onkodermatológiai és immunoallergológiai fekvőbeteg részleg is működik. Melanomás és kután lymphomás betegek immun- és kemoterápiáját végezzük. A kisebb bőrsebészeti beavatkozások, excisiok részben az osztályon, részben az Égés-plasztikai és Szájsebészeti osztály műtőiben történnek a bőrgyógyász szakorvosok által. Az osztály "B" tipusú akkreditációval rendelkezik a bőrgyógyász rezidensképzésben.

A fénykezelések továbbra is magas technikai szinvonalon, kidolgozott protokollok alapján UV dózisméréssel történnek az osztályon.

A laser- és az önálló fotolaboratórium megszünt. A Magyar Honvédség 1996-os átszervezése erősen érintette az osztályt. Az ekkor még 45 ágyat 25-re redukálták. Dr.Marczell István 1997-es nyugdijba vonulása után 1998. Január 1-től dr.Baló-Banga J.Mátyás vezeti az osztályt. Az integrált szakrendelőkön kívül az MH. Központi Honvédkórház pesti és budai részlegében is működik általános bőr- és nemibeteg szakrendelés (Dr.Borczván Csilla ill. Dr.Scharrer Krisztina). Az évente ellátottt betegek száma 20.000 körüli.

Az osztály 2001. óta az MHKHK több osztályához hasonlóan ISO 9001minősitéssel rendelkezik.

Végül közöljük a rendelkezésre álló névsort az osztály korábbi és jelenlegi orvosairól:

Dr. Apostol Éva
Dr. Baló-Banga J. Mátyás
Dr. Bogdányi Edit
Dr. Bolgár Erzsébet
Dr. Boltrész Ferenc
Dr. Zétényi Csukás Béla
Dr. Farkas Béla
Dr. Fenyővári Éva
Dr. Frank Richárd
Dr. Gallai Zoltán
Dr. Hormai Dóra
Dr. Istók János
Dr. Karácsony Erzsébet
Dr. Katona Ágnes
Dr. Kohányi Edit
Dr. Lányi Cecilia
Dr. Lill Győző
Dr. Malmos Erzsébet
Dr. Major Endre
Dr. Marczell István
Dr. Matura Mihály
Dr. Molnár Árpádné Dr. Honéczy Írisz
Dr. Neuber Ede
Dr. Parapatics Csilla
Dr. Pastinszky István
Dr. Rácz István
Dr. Rier Zsuzsanna
Dr. Rohonyi László
Dr. Rózsa György
Dr. Somogyi Dezső
Dr. Stumpf Rózsa
Dr. Szentei
Dr. Vajda Adrienn
Dr. Vánkos Józse
f

Irodalom:

1., Marczell István: Bőrgyógyászati osztály, Honvédkórház kórháztörténet 1899-1999 Jubileumi Évkönyv, 1999. 108-113. Old.

2., Simon Miklós: Személyes közlés (hozzászólás) a "Pastinszky István" emlékülésen 1999-ben a Honvédkórházban.

 

Dr. Parapatics Csilla adj.,
Központi Honvédkórház
Bőrosztály